JINTONG 120T BMC Injection Molding Machine With Single Slide Table JTT-1200D
Product Details:
| Place of Origin: | Guangdong, China |
| Brand Name: | JINTONG |
| Model Number: | JTT-1200D BMC |
Payment & Shipping Terms:
| Minimum Order Quantity: | 1PC |
|---|---|
| Packaging Details: | PLYWOOD CASE |
| Delivery Time: | 35 days |
| Supply Ability: | 600 Piece/Pieces per Month JINTONG vertical injection molding machine JTT-1200 |
Detail Information |
|---|---|---|---|
| Style: | VERTICAL | Plasticizing Capacity(g/s): | 177 |
| Mold Height(mm): | 210 - 400 Mm | Ejector Number: | 1 |
| Ejector Stroke(mm): | 75 Mm | Ejector Force(kN): | 33 KN |
| Theoretical Shot Volume(cm³): | 353 Cm³ | Injection Rate (g/s): | 177 G/s |
| Machine Type: | Hydraulic | Injection Weight (g): | 321 G |
| Screw Speed (rpm): | 1 - 180 Rpm | Screw Diameter (mm): | 50 Mm |
| Screw L/D Ratio: | 22 | Distance Between Tie Bars: | 620x280 Mm |
| Weight (KG): | 3800 Kg | Type: | Other |
| Open Stroke(mm): | 250 Mm | Power (kW): | 22.5 KW |
| Warranty: | 1 Year | Key Selling Points: | High Safety Level |
| Applicable Industries: | Manufacturing Plant | Showroom Location: | None |
| Machinery Test Report: | Provided | Video Outgoing-inspection: | Provided |
| Warranty Of Core Components: | 1 Year | Core Components: | Motor, Pump, PLC, Pressure Vessel |
| Platen Size: | 840*500mm | Max Daylight: | 450MM |
| Min Old Height: | 200MM | After Warranty Service: | Video Technical Support |
| Port: | SHENZHEN | ||
| Highlight: | 120T BMC Injection Molding Machine,BMC Injection Molding Machine JTT-1200D |
Product Description
JINTONG 120T BMC Vertical Injection Molding Machine With Single Slide Table JTT-1200D BMC
Clamping Force: 120T
Optional saving energy motor
Combined with conveyor system used on production line
Main Features
Suitable for all kinds of insert molding.
Electric protection device can not happen wrong action and maintain the operators safety.
Auto life injection base, it is easy for replacement of material and mold.
PRODUCT ADVANTAGE
Energy-saving: save 30% energy compared to similar products by using SIFU pump system
Low heating: save 55% cooling water quantity at least compared to similar products
SERVICE ADVANTAGE
Products Name with link
91.8% Response Rate
Products Name with link
91.8% Response Rate
91.8% Response Rate